مختصری در مورد صنعت چاپ و تاریخچه اولین کتاب چاپ شده جهان

قیمت چاپ کتاب

به طور کلی به عملیات، تکنیک و صنعت تکثیر و تولید صورت نقشهای دوبعدی به‌ کمک انداختن اثر این نقشهای بر روی کاغذ، پارچه، یا جنس دیگری، با تصویر یا بدون تصویر چاپ گفته می شود. به عبارت دیگر، چاپ مجموع عملیاتی نام دارد که در آن متن خام را به اثر مناسبی برای انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و  همانند آن تبدیل کند. بنابراین تعریف نیز چاپخانه در لغت به‌معنای محل و مکان چاپ کردن و در متون قدیمی تر از آن با عنوان مطبعه، دارالطباعه، و باسمه‌خانه یاد شده است. چاپخانه مؤسسه یا کارگاهی است که از عهده انجام کارهای چاپی بر روی کاغذ و سایر اشیا و مهمتر از همه چاپ کتاببرآید و، به زیان دیگر مکانی برای چاپ کتاب، نشریات، و همانند آنها است.

نقش گوتنبرگ در صنعت چاپ کتاب

انقلاب بزرگی در اواسط قرن ۱۵ در حال رخ دادن بود. سال ۱۴۵۲، گوتنبرگ آلمانی که صنعت چاپ کتاب مدیون اوست به ایده چاپ تحقق بخشید. وی در کارگاهش فناوری ساخت ورق، جوهر پایه روغنی و پرس را برای چاپ کتاب گردهم آورد چاپ را اختراع کرد. اگوتنبرگ برای حروف مختلف قطعه فلزی جداگانه ساخت. او حروف را برای ایجاد کلمات مناسب کنار هم قرار می داد، روی قطعات مرکب می مالید، و بر ورق‌های کاغذ می فشرد و به این ترتیب چاپ نوین را رواج داد. او حروف را ابتدا از جنس چوب، سپس از سرب، و بعدها از آلیاژ سرب، قلع، و آنتیموان تولید کرد. گوتنبرگ روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ برگ چاپ می‌کرد. نخستین کتاب چاپ شده توسط گوتنبرگ  کتاب مقدس ۴۲ سطری بود. کتاب‌هایی که در این زمان به‌چاپ می‌رسید به اینکونابولا معروف است.

اختراع گوتنبرگ برای چاپ کتاب ظرف در بازه زمانی ۴۰ ساله در تمام کشورهای اروپایی رایج شدو چاپخانه‌هایی با این روش به‌وجود آمدند. در فاصله سال‌های ۱۴۶۰ ـ ۱۴۷۰ م. چاپخانه‌هایی در آلمان و سایر کشورهای اروپایی ایجاد شدند. در نیم‌قرن نخست پس از کار گوتنبرگ، حدود چهل‌هزار کتاب چاپ شد و شمارگان مجموع آنها از ۱۲ میلیون نسخه عبور کرد. در انتهای قرن ۱۵ ام در اروپا، بیش از ۲۰۰ چاپخانه در ۶۹ شهر فعالیت دائمی داشتند. از جمله چاپخانه‌های مهم آن دوره می‌توان به چاپخانه آنتون کابرگر در شهر نورنبرگ اشاره نمود که تعداد ماشین‌های چاپ آن ۲۴ دستگاه بود و صدها نفر در آن چاپخانه کار می‌کردند.

سایر اقدامات گوتنبرگ  در صنعت چاپ کتاب عبارتند از:

  • اختراع روش چاپ کتاب به شیوه پیچشی با کمک روغن زیتون
  • توسعه روش بلوکی چاپکه پس از بازگشت مارکو پولو از آسیا ابداع شده بود.
  • توسعه روش تولید کاغذ با نیراژ بالا که از چین به اروپا وارد شد.
  • توسعه تکنیک های تولید مرکب.
  • توسعه روش منگنه و قالب بندی کتاب که امکان چاپ کتاب قطور را ممکن نمود.

توسعه صنعت چاپ کتاب پس از گوتنبرگ تا قرن بیستم

-حوالی سال ۱۴۹۰ میلادی تکنیکهای مختلف اسیدکاری روی صفحات فلزی پید آمد. سال  ۱۵۵۰ میلادی اولین لنز توسط کاردون ایتالیایی تولید گردید. روش لیتوگرافی در سال ۱۷۹۶ میلادی توسط آلومیس زنه فلدر اختراع شد. او در صنعت چاپ کتاب با نام مخترع چاپ سنگی شهرت یافته است.

اواخر سال ۱۷۹۹ میلادی و اوایل سال ۱۸۰۰  میلادی اوبی رو در پاریس نخستین دستگاه کاغذسازی را اختراع کرد. در سال ۱۸۲۰ میلادی دستگاه های کاملتر و بهتری تولید گردیدند.

سال ۱۸۱۱ اولین ماشین سیلندری لتر پرس که با  کمک بخار کار می کرد توسط کونیگ مبتکر آلمانی ساخته شد و درست در سال ۱۸۲۲ ویلیام چرچ نخستین ماشین حروفچینی را به ثبت رسانید.

سالهای ۱۸۲۶ و ۱۸۵۲ نیس فورنیس و تالبوت تهیه فرم چاپ روی صفحه های فلزی از جمله مس را به طریقه فتو مکانیکی اختراع نمود و با ساخت برس دستی نمونه هایی تکثیر نمودند. سال۱۸۴۴ میلادی بود که ریچارد هو در آمریکا ماشین چاپ رتاتیو را به ثبت رسانید فرم چاپ به صورت مدور، دور سیلندر بسته می شد. -ژیلوت در ۱۸۵۰ میلادی رسید کاری روی فلز را ارتقا داد. در سال ۱۸۵۱ اسکات آرشر روش کلودیوم مرطوب (شیشه نگاتیو) را ارایه کرد. در سال ۱۸۵۹ هنری جمز در انگلستان با روش فتوشیمی گرافی کلیشه تولید کرد. در سال ۱۸۶۶ در ایالات متحده اولین ماشین چاپ با کاغذ رول ثبت گردید. ۱۹۱۰ میلادی نخستین هلیوگراور با استفاده از تیغه دکتر بلید تولید و به کار گرفته شد. سال ۱۹۱۲ شرکت رولند ماشین چاپ افست با سه سیلندر مساوی تولید نمود.سال ۱۹۵۰ میلادی سیستم حروفچینی منوفتو (تکامل یافته منوتایپ) اختراع گردید. سال ۱۹۶۵ میلادی دکتر با اتکای به سیستمی نوین و  اختراع ساخت دستگاه اسکنر تحول بزرگی در  صنعت چاپ کتاب و حروفچینی و فتو لیتوگرافی به وجود آورد. سال ۱۹۷۶ میلادی تکنولوژی لیزر در دستگاههای فتو لیتو گرافی و حروفچینی استفاده شده و تحولی عظیم در چاپ کتاب رخ داد و هنوز هم این تکنولوژی کاربرد دارد و در صنعت چاپ و چاپ کتاب در حال پیشرفت است.

چاپ ارزان کتاب

هزینه چاپ کتاب

چاپ ارزان کتاب
ترجمه
ترجمه مقاله ISI
ترجمه مقاله ISI
ترجمه کتاب
ترجمه مقاله
ترجمه مقاله ISI
ترجمه مقاله
ترجمه مقاله ISI
ترجمه مقاله
تکنیکهای ارتقای کیفیت ترجمه متن، ترجمه مقاله، ترجمه کتاب
ترجمه مقاله
ترجمه مقاله ISI
ترجمه سریال

ترجمه فیلم

ترجمه متن
ترجمه متن
ترجمه تصویر
ترجمه فارسی به عربی
ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله
هزینه چاپ کتاب
ترجمه مقاله ISI
ترجمه چکیده مقاله روانشناسی
ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله
ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله، ترجمه مقاله
هزینه چاپ کتاب
ترجمه متن